Värvitud mööbli vanutamine tumeda vahaga

Vanaaegses stiilis mööbel on õrn, elegantne ja väärikas. Kui Soovite luua, säilitada või rõhutada vana eseme erilisust ning tekitada mistahes stiilis mööblitükile vanaaegset efekti, on just vanutamine võte, mida võiksite proovida.  
Puitesemete kõige iidsemateks vanandajateks on aeg, kõrvetav päike, armutu tuul, vihm, niiskus ja liiv. Kui vanasti panid esimesed kulumisjäljed inimesi ohkama  – polnud ju uusi esemeid saada ning kõik pidi oma kätega uuesti üles ehitama –, siis nüüd on ajahamba poolt puretud esemed suisa moes.

Taaskasutus poeb inimestele rohkem hinge ning sellega käib sageli ühte jalga ka loomulikkus ja naturaalsus. Samad põhimõtted jäävad kehtima ka kodusisustuses. Eelistatakse vana ümber tegemist, soovides seejuures taasluua vana eseme olemuse ja ilme. Veelgi enam  soosingus on naturaalsed ja keskkonnasõbralikud värvid ning töö- ja viimistlusvahendid.

Puidu vanutamine (inglise k. aging/distressing) tekitab puidule vanaaegse ilme. Värvitud puidu vanutamistehnikaid on mitmeid: vanutamine liivapaberiga, niiske lapiga pühkimine, vanutamine tumeda või värvilise vahaga ning kooruva värvi efekti tekitamine. Üks kõige lihtsamaid ja efektsemaid viise on kasutada tumedat või rustikaalset vaha. Järgnev artikkel annab kasulikke nõuandeid tumeda vahaga kulunud välimuse saavutamiseks. :)

Nordic Chic Rustikaalse vahaga vanutatud sekretärkapp. Alusvärviks imeline Petronella.

Eeltööd

Esmalt puhastage värvitav pind rasvast, tolmust ja "kultuurikihist", mis aastate jooksul eseme pinnale kogunenud. Kui puhastus ja muud eeltööd tehtud, võib asuda värvima.

Olenevalt värvitoonist kulub täieliku katvuse saavutamiseks enamasti 2-3 kihti kriit-mineraalvärvi. Tumeda mööbli valgeks värvimisel kulub rohkem värvikihte kui tumedate toonide kasutamisel.

Välitingimuste ning köögimööbli jaoks sobivaid värve on mugav kasutada, kuna nad ei vaja eraldi lõppviimistlust (lakkimist ega vahatamist), kuid (!) tuleb meeles pidada, et lakitud eset vahaga vanutada ei saa!

Populaarsetes Nordic Chic® Outdoor & More sarja värvides on lakk juba värvi sees. Kui soovite siiski Outdoor värve kasutades saavutada vanutatud tulemust, saate seda teha liivapaberiga.

Vahatamine
 
Viimase värvikihi pealekandmise ja vahatamise vahel on soovitatav jätta 24 tundi. Selle aja jooksul on värvikiht täielikult kuivanud ning vaha kinnitub ilusti värvi peale. 
Oluline tähelepanek tumeda vahaga vanutamisel: Ärge kunagi pange pruuni/tumedat vaha otse värvile! 

Esimene vahakiht peab alati olema läbipaistev. Kui värvitud pind on kaitstud läbipaistva vahaga, on poorid kinni ning tumedam vaha jääb ainult eseme pinnale, kust vajadusel saab seda maha pühkida. Kui panete pruuni vaha otse värvitud pinnale, imendub see momentaalselt värvi sisse ning tulemus jääb määrdunud ja porine. 

Nordic Chic® läbipaistev mööblivaha.
Värvi kinnitamiseks sobib väga hästi Nordic Chic® läbipaistev mööblivaha, mida müüakse mugavas 400ml metallpurgis: /pood/viimistlusvahendid/labipaistev-vaha

Üheks suureks eeliseks teiste vahade ees on Nordic Chic toodete naturaalsus. Taani perefirma toodetud vahad on puhta ja naturaalse koostisega, sisaldades  isoparafiini, mesilasvaha, karnauubavaha, kandelilla vaha ja tserestsiinvaha. Vahad on praktiliselt lõhnatud ning töövahendid saab puhtaks lihtsalt sooja seebiveega.
Nordic Chic vahapintsel
Vahatamisel soovitame liikuda edasi etapphaaval  esmalt vahatada eseme üks külg ning seejärel poleerida. Vaha saab hõlpsalt peale kanda vahapintsli või mikrofiiberlapiga. Poleerimise eesmärk on eemaldada liigne vaha, tasandada vahaga kaetud pind ning kinnitada vaha värvi sisse. Selleks on hea kasutada kaltsu või lappi, kuid seejuures tuleb silmas pidada, et kalts või lapp ei jätaks maha ebemed ega riidekiude, mida on hiljem tülikas mööblilt eemaldada.

Kui üks ala/külg vahatatud ja poleeritud, saate asuda järgmise külje kallale. Kõige lihtsam ongi külgede kaupa vahatada ja poleerida. Juhul, kui järjest vahatada ja vahepeal mitte poleerida, on esimesed detailid juba pooleldi kuivanud ning poleerimist on raskem teha. Vahatamisel jälgige, et kogu pind oleks ühtlaselt kaetud ja poleeritud. Lohakalt toimides jääb pind triibuline ja katkendlik, ühesõnaga  poolik. 

Vahaga vanutamine

Alles siis, kui kogu pind on ühtlaselt läbipaistva mööblivahaga kaetud ja poleeritud, on järg pruuni, tumeda või rustikaalse toote käes. Nordic Chic® tootevalikus on olemas rustikaalne vaha, must mööblivaha, hall vaha ning heledate pindade toonitamiseks ka valge mööblivaha. 
Nordic Chic® musta värvi mööblivaha.
Ajahamba poolt puretud efekti tekitamiseks on meie üheks lemmiktooteks  punakas-pruunikat tooni rustikaalne mööblivaha, mis jätab soovitud pinnale rustikaalselt efektse tulemuse. Rustikaalse või üldiselt tumedama vahaga vanutatakse kohti, mis võiksid ka päriselt aastatega määrduda või kuluda  ukselinkide või kapinuppude ümbrus, lukuaugud, mööbli nurgad, sopistused ja praod. Rustikaalne vaha võimaldab ka n.ö roostetanud efekti anda.

Rustikaalse vahaga vanutatud sahtlite nurgad, lukuaugu ümbrus ja käepidemete ümbrus
Tumeda vahaga vanutamisel on kõige lihtsam järgida põhimõtet, et tavaliselt koguneb mustus mööbli pragudesse. Just kogunenud mustus ja tolm teebki mööbli n.ö vanaks ja kulunuks.  Seega püüa vanutades jäljendada ajahamba tegutsemist ning lükata tumedat vaha mööbli pragudesse ja sopistustesse.

Tumeda vaha pragudesse lükkamine.
Esialgu võib nikerdustega pinnale panna julgelt tumeda vahakihi, mis seisab, loomulikult, läbipaistva vahakihi peal.☺ Sel hetkel silme ees olev tulemus võib tunduda räpakas ja liiga tume, kuid selliseks see ei jää. Seejärel hõõruge lapiga vaha detailide vahele ning pühkige liigne vaha ära. 
Etapid värvimisest vahatamiseni.

Tumeda mööblivaha abil muutuvad silmnähtavalt efektseks barokkstiilis esemete ehisdetailid, peegli- ja pildiraami pisikesed ornamendid ja nikerdused, samuti karniisid. 

Pruun vaha on surutud raami pragudesse, tekitades vanaaegse efekti.
Kui juhtub, et olete tumeda vahaga pisut liiale läinud või pole tulemusega rahul, võite samale kohale kanda läbipaistvat vaha, mis lahustab tumedat vaha vähemaks.  Just seetõttu on oluline enne toonitud vaha peale kandmist lisada värvitud pinnale esmalt läbipaistvat mööblivaha. Toonitud vaha on alumise vahakihi peal liikuv ning kergemini eemaldatav.

Kõige lõpuks poleerige ka vanutatud alad üle. Poleerimisel tugevamini hõõrudes saate soovi korral läikivama pinna.

Põnevat mööbli taaselustamist soovides!
Mööblikunst 
Nordic Chic Dusty Green ja must mööblivaha.Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Totaalne muutumine - dekupaaži eri

Järgmine

Jaga seda artiklit