Mööbli värvimise etapid 

Sinu toanurgas konutab ese, mille värvimise peale oled küll mõelnud, kuid veeretad pidevalt seda mõtet edasi-tagasi? Tegelikult on kogu protsess lihtne ja lõbus! Mööbli redisainimine/värvimine koosneb mitmest etapist - mõttetöö ehk soovitud lõpptulemuse visualiseerimine, ettevalmistus ehk puhastamine, võimalikud parandustööd (pahteldamine, lihvimine), vajadusel karestamine ja kruntimine ning lõpuks värvimine. Kirsiks tordil võib olla kaunistuste ehk dekupaažipaberi või siirdepiltide lisamine.  Viimaseks etapiks on mööblieseme viimistlemine laki või vahaga. Järgnev artikkel kirjeldab töö kulgemist etappide haaval ning annab motivatsiooni ja pealehakkamist. 🖌
Värvimisega tegelevad inimesed teavad rääkida, et mööbli värvimine on rahustav teraapiline tegevus. Kriidivärviga võid üle värvida pea kõik, mis näppu satub - puit, keraamika, klaas, metall, mööbliplaadid.

①. Soovitud tulemuse mõtestamine 


Kui värvitav ese või mööblitükk välja valitud, tuleks otsustada, milline värvitoon või värvitoonid valida. Mitme tooni puhul oleks kaunis luua värvide vahel harmoonia, rõhutades kontraste ja valida üksteise ning ümbritseva keskkonnaga kokku sobivad toonid. Nordic Chic® mööblivärve on lihtne kombineerida, kuna nad sulanduvad omavahel väga hästi kokku. Vahel tulevad töö käigus hoopis uued mõttevälgatused ning esialgsest ettekujutusest saab sootuks teine, veelgi põnevam projekt. Tihtipeale järgneb ühele värvitööle teine ning endalegi märkamata on see saanud Sinu lemmikhobiks. Värvivalikuga saab tutvuda siin: /pood/kriidivarvid
Nordic Chic® tõetruu värvikaart

②. Ettevalmistus


Värvitava pinna ettevalmistus on etapp, millest oleneb kogu töö õnnestumine.  Puhastamata jäänud aluspinnast võivad läbi kumama jääda rasvaplekid või muud määrdunud kohad, mida sa oma mööblil mitte mingil juhul näha ei soovi. Lisaks võib saada määravaks asjaoluks, et kriidivärv lihtsalt ei nakku rasvase aluspinnaga.  Eriti suurt tähelepanu tuleb pöörata köögimööblile või esemetele, mis on olnud köögis. Köögimööblile on tihtipeale aja jooksul ladestunud vaha taoline rasvakiht, mille peale värv ei nakku.

Vältimaks töö ebaõnnestumist, tuleb pind puhastada kas sooja vee ja lapiga või kasutada tõhusaid puhastusvahendeid.  

                   ✓               ✓                ✓                ✓  
   
Veel üks oluline toiming on
Käepidimete eemaldamine enne värvimist
nuppude ja nikerduste eemaldamine. Kui võimalik, kruvi kõik lingid, käepidemed ja kaunistused välja, et Sa neid lihvimisel ei vigastaks ega kogemata üle värviks. Värvimise hõlbustamiseks võid ka uksed ja sahtlid eest võtta, kuid soovitame need eelnevalt märgistada - nõnda väldid hiljem olukorda, kus sahtel ega uks oma õiget kohta enam ei leia. 

Käepidemete tagasikruvimine värvimistöö lõpus on vaat et kõige magusam tegevus kogu protsessi juures, kuna alles siis joonistub välja päris lõpptulemus. Tihti otsustame vanad nupud/käepidemed asendada uutega ning lihtsad puidust (või plastikust) nupukesed antiikse välimuse andmiseks messingu või metalli vastu vahetada.

Kui käepidemeid pole võimalik eemaldada, võid need kinni
Maalriteip kumeratele pindadele
teipida. Selleks sobib hästi maalriteip, mida võib leida ehituspoest viimistlusvahendite riiulist või isegi suurematest toidupoodidest ja E-ehituskeskustest.

Korrektse lõpptulemuse saamiseks on üheks võimaluseks just teibi kasutamine. TEIPIMINE ENNE VÄRVIMIST ON VÄRVITÖÖ A JA O (kuid ühtlasi võib see olla ka kõige tüütum osa). Teibiga saad katta alad ja ääred, mida värvida ei soovi. Õigesti kasutades jäävad kõik vajalikud piirjooned sirged ja selged ning pole vaja muretseda värvi piirjoontest üle lekkimise pärast. Elastne maalriteip võimaldab katta kaarjaid servi ja kumeraid pindu ning sellel on hea nakkuvus ebatasastel pindadel.

                  ✓               ✓                ✓                 ✓         
       
Mööblil võib olla pikk-pikk ajalugu, mille ‟armid‟ paistavad silma kulumisjälgede, kriimustuste, koide elutegevuse jälgede, konaruste ja puuduvate liistude jms tükkide näol. Ajaloo säilitamine ja au sees hoidmine on küll auväärne ja üllas tegevus, kuid taaskasutusprojekte tehes on soovitatav need mällu talletada, üles pildistada ning seejärel parandada.

Lihvkäsnaga lihvimine
Kahjustused võib tasandada pahtliga ning lihvida lihvpaberi või lihvkäsnaga.

Kuigi kriidivärvidel on üldiselt nakkuvus väga hea ning eelnevat karestamist pole vaja, on siiski soovitatav teha kerge karestus. Siledad läikivad pinnad, mis kaetud laki, polüuretaani või muu vahendiga tuleks lihvpaberi või -käsnaga kergelt karestada. Karestades paraneb värvi nakkuvus pinnale ning lisada tuleb vähem värvikihte. Olenevalt töödeldavast pinnast valida sobiv kareduse aste. Mõistlik on alustada suurematest numbritest ning liikuda väiksema karedusastme poole (80-150-220-240). Ulatuslikumate pindade puhul võid appi võtta või sõbralt laenata  juba lihvmasinat. 

Loomulikult võid väärtust omavad jäljed ka alles jätta ning vaha ja kontraste kasutades just neid rõhutada. 

                   ✓               ✓                ✓                ✓       
         
Kui vana värvikiht või lakk kobrutab ja lahti koorub, on soovitatav see enne uue värvikihi lisamist
Värvieemaldusvahendi abil on vana värvi ja lakikihi eemaldamine lihtne ja ohutu
eemaldada. Sel juhul tuleb appi kergesti kasutatav  laki- ja värvieemaldusvahend HomeStrip. See vahend on ohutu nii kasutajale kui ka keskkonnale, sobides ka täiesti algajale.

Tootega saate tutvuda siin: /pood/varvieemaldus/varvieemaldusvahend-home-strip

                   ✓               ✓                ✓                ✓                 

Männi- või kuusepuidust esemete värvimisel tuleks tähelepanu pöörata oksakohtadele, mis võivad hiljem kollakaks muutuda. Seetõttu soovitame värvikihi alla kanda õhuke kiht Nordic Chic® kruntvärvi. Toote ja kirjelduse leiad siit:  /pood/viimistlusvahendid/nordic-chic-r-krunt
Nordic Chic® kruntvärv
                ✓               ✓                ✓                ✓          

Kuid enne, kui pintsli värvi sisse kastad, heida pilk pintslile, mida kavatsed kasutada. KVALITEETSETE töövahendite kasutamine on äärmiselt oluline! Kehvematel pintslitel tulevad karvad sageli lahti ning jäävad mööblile. Lahtiste karvakeste eemaldamine on tüütu tegevus ning võib kogu tulemuse sootuks rikkuda.  

Kriidivärv kuivab kiiresti ning on tekstuurilt paks, mistõttu tuleb lisaks värvitava pinna iseloomule ja värvimistehnikale tähelepanu pöörata just pintsli kujule ja omadustele. Käsitsi värvides kuuluvad põnevad pintslijäljed enamasti kriidivärvi juurde. Erinevate pintslitega on võimalik neid just rõhutada või vastupidi  – saavutada sile, siidine tulemus. Kasutada võib ka muidugi värvirulli ja kompressorit,  mille puhul on värvikulu veidi suurem. 
Erinevad Nordic Chic® pintslid
Põhjalikuma ülevaate pintslitest leiad meie ülevaateartiklist: https://mooblikunst.com/blogi/pintslitest

Ettevalmistustoimingud tehtud - värvima!

③. Värvimine


Mõned nipid mööbli värvimisel:
 🖌 Sega värvi enne kasutamist hoolega segamispulga või muu puhta esemega, kuid ära raputa purki
 🖌 Ilmastikukindlatel Outdoor & More kriidivärvidel on lakk juba sees, mistõttu tuleb seda segada pikalt ja hoolega, kuni hall lakikiht värvi pealt silmnähtavalt koos ülejäänud värviga seguneb
 🖌  Vältimaks terve värvipurgi saastumist, kalla enne värvima asumist paras kogus värvi väiksemasse anumasse välja.
 🖌 Pane väljakallamist aseta kaaneke kohe tagasi peale ning veendu, et see on õhukindlalt suletud.
 🖌  Kui värv on kaua õhu käes seisnud või lihtsalt paksu konsistentsiga, võid seda julgelt veega lahjendada.
 🖌 Veega lahjendatud värv jätab siidisema pinna ning pintslitõmbeid on vähem näha. Lahjendades on ka värvikulu väiksem. 
 🖌  Enne värvima asumist kasta pintsel korraks vee sisse või piserda seda veega, kuna kuiv pintsel tõmbab palju värvi enda sisse.
 🖌 Ka värvimise ajal võid pintslit või värvitavat pinda veega piserdada (selleks sobib kõige paremini pritspudel), et pintslitõmbed oleksid sujuvamad ja pintsel libiseks paremini. 

Outdoor värv on ilusti segatud, kui hallist toonist on saanud õige lumivalge toon

④. Kaunistamine


Kuidas tunda end kui tõeline mööblidisainer? Õiget meeleolu aitavad luua saadavalolevad MINT by Michelle siirdepildid ja dekupaažpaberid, mis lisatakse mööblile peale värvimist ning enne vaha või laki pealekandmist. Nendest räägime lähemalt dekupaažile pühendatud artiklis: https://mooblikunst.com/blogi/dekupaazi-eri

Vingete MINT toodetega saad tutvuda SwissHof antikvariaadis ning meie e-poes: https://mooblikunst.com/pood/dekupaazipaberid-ja-siirdepildid

Mööblikunstnik VonBoo paigaldatud MINT dekupaažipaber "Geisha"
Voodiotstele on pandud MINT dekupaažipaber "Renaissance Flowers"

⑤. Viimistlemine


Kriidivärvi puhul sõltub kulumiskindlus lõppviimistlusest. Viimistletakse kas laki või vahaga, olenevalt eseme kasutuskoormusest ja -eesmärgist.

LAKK on vee- ja kulumiskindlam, seega sobib suurema kasutuskoormusega pindade, näiteks pealmiste pindade viimistlemiseks. Öökapipealsed, lauaplaadid, lastetoamööbel, köögimööbel ning pinnad, mis võivad kokku puutuda vedelikega, tuleks kindlasti katta lakiga. 

Nordic Chic pealislakk

Lakki tuleks lisada kaks õhukest kihti. Lakk on veidi piimjas ja vedel, seega ei tohiks seda peale kanda paksult. Paksu lakikihiga kaetud pind võib hakata kolletuma ning tilgad pinna pealt välja paista. Siin kehtib reegel, mida õhem, seda parem!  Laki kuivamisaeg on umbes tund aega. 

                   ✓               ✓                ✓                  

VAHA sobib hästi kappidele, kummutitele ja muudele esemetele, mis väga veega kokku ei puutu. Vahaga on väga mõnus töödelda kapiuksi, külgesid ja nikerdusi.  Vahatatud pind on poorne, mistõttu võivad pigmenteeruvad toiduained (vein, kohv, mahlad jms) jätta vahale pleki. 

(Vaha pealekandmine pintsli ja mikrofiiberlapiga)

Vaha kanda peale 
mikrofiiberlapi või Nordic Chic vahapintsliga. 

Tavaline riie võib jätta mööblile karvakesi ja ebemeid, mida hiljem enam eemaldada ei saa. Vaha tuleb hõõruda pinnale ning ülejäägid koheselt ära pühkida (ebemevaba mikrofiiberlapiga).

Vaha on puudutuskuiv juba tunni möödudes, kuid eseme võiks kasutusele võtta paari päeva möödudes. Vaha täielik kivistumine võtab aega paar nädalat. Mööbli hooldamise mõttes võib paari kuu möödudes pindu jälle uue vahakihiga kostitada.

Nordic Chic must mööblivaha

Antiikmööblile saad vanaaegse efekti anda just rustikaalse või halli vahaga. Rustikaalne vaha sobib suurepäraselt vanutamiseks. Põnevat efekti luues pane tähele, et lisaksid rustikaalse vaha vahetult läbipaistva vaha peale - nõnda toimides saad parandada vigu ning vajadusel eemaldada tumeda vahakihi. Mustaga värvitud mööbli jaoks on Nordic Chic loonud ka musta mööblivaha ning valge kirgastamiseks valge mööblivaha. Loomulikult sobib selle jaoks ka universaalne läbipaistev mööblivaha. 

Vanaaegne efekt on tekitatud rustikaalse vahagaRustikaalne vaha


Toimingute kokkuvõte:

1) Vali välja ese ning loo ettekujutus
2) Puhasta
3) Kui vaja, paranda (pahtelda, liimi, lihvi)
4) Vajadusel karesta kergelt
5) Kanna peale 2-3 kihti värvi
(6) Lisa kaunistused)
7) Viimistle vaha või lakiga

Valmis! Imetle oma tööd ja tunne enda üle uhkust!

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Pintslitest 

Järgmine

Totaalne muutumine - dekupaaži eri

Jaga seda artiklit