Totaalne muutumine - dekupaaži eri

Mööbli kaunistamine on suurepärane viis anda tavalisele, veidi ilmetule mööbliesemele täiesti uus ja eriline väljanägemine. Imeilusate dekupaažpiltidega ehitud mööbel on täielik pilgupüüdja!

MINT by Michelle® dekupaažipabereid kasutades tunned end kui tõeline kunstnik! 


DEKUPAAŽ on iseenesest lillepottide, tekstiili, karbikeste, mööbli, kaartide jms kaunistamise tehnika, mille käigus kantakse õhukesest paberist väljalõigatud motiivid liimi ja laki abil aluspinnale. 

Meie oleme MINT dekupaažipaberitest suures vaimustuses, sest nad on loodud spetsiaalselt mööblikunsti ja -renoveerimise jaoks. Iga pilt on saadaval kahes suuruses - A1 ja A3 ning on trükitud spetsiaalsele paberile. Oleme MINT toodete ametlikud edasimüüjad ning seejuures väga õnnelikud, et saame ka Teie mööbliprojektide jaoks anda inspiratsiooni ning töövahendeid. Hetkel saadavalolevad paberid leiate meie e-poest dekupaažipaberite rubriigi alt ning oma silmaga saab pabereid kaeda Võrus, SwissHof antikvariaadis. 

Kõik saab alguse ideest


Ühel soojal suvepäeval leidsin end jällegi Marketplace´is kolamas. Lasin silmadega üle pakutavast mööblivalikust kuni pilk jäi pidama vintage stiilis kapile. Pilt selge - mul on seda vaja. Autole hääled sisse, 140 km vuramist ning kapp seisiski minu töötoas...

Tihti tekib ettekujutus soovitavast lõpptulemusest pelgalt mööblieseme vaatamisest. Siit-sealt oli silma hakanud erinevad siirdepildid ning dekupaažipaberid, millega mööblit kaunistada ning selle kuju ja vorme rõhutada. Nordic Chic kriit-mineraalvärvide lai värvipalett on juba pähe kulunud ning  valikuvõimalusi küllaga. Otsustasin kasutada MINT by Michelle dekupaažipaberit Moody Florals II ning sellega kokkusulanduvaid Nordic Chic värvitoone Café au Lait, Mama Rosa ning Diamond Black. Käesolevartikkel annab Teile ülevaate ja kokkuvõtte MINT dekupaažipaberi pealepanemise etappidest ja meetoditest.

Café au Lait
Mama Rosa
Black Diamond

Vajaminevad esemed:

✁ dekupaažipaber
✁ dekupaažiliim (näiteks Marabu dekupaažiliim)
✁ (soovi korral) triikraud voltimisjälgede silumiseks
✁ teravad käärid
✁ paberi- või vaibanuga
✁ nutsakas kilet, millega õrna paberit siluda
✁ liivapaber
✁ pehme käsn või riie, millega üleliigne liim ära pühkida
✁ heledat tooni kriit-mineraalvärv paberi alla
✁ vabalt valitud värvid paberiga kokkusobivates toonides
✁ teadmine, et saad kõigega ilusti hakkama :)

Ettevalmistus


Värvimisele ja dekupaažipaberi peale panemisele eelneb ettevalmistus - parandustööd (pahteldamine, lihvimine) ja puhastamine.

Kriimude ja konaruste eemaldamine ekstsentrilise lihvmasinaga
Kuna minu valitud kapil oli külgede peal mitmest reast koosnev aukude väli, palju kahjustusi, kriime ja ´näritud kohtasid´, tuli kõik augud ja konarused kinni pahteldada ning kriimustatud kohad siledaks lihvida. Kasutasin number 150-180 lihvpaberit ning ekstsentrilist lihvimasinat. Vältimaks soovimatute mullide või konaruste tekkimist veenduge, et paberi alla jääv pind oleks kena, sile ja vana viimistluseta. Võib tunduda kiusatusena see samm vahele jätta, kuid see võib aga kahjuks hiljem kooruma hakata ning teie kogu vaev võib olla täiesti asjata.
Aukude pahteldamiseks sobis tavaline puidupahtel, mis kuivas üsna kiiresti.  VAJALIK NÕUANNE: peale lihvimist ja karestamist pühi tekkinud tolm kohe niiske lapiga ära.

Dekupaažipaberi pealepanek


Ettevalmistused tehtud - värvima! Et dekupaažipaberi värvid ilusti välja paistaks, on soovitatav värvida paberialune pind heledat tooni, eriti heledate piltide puhul.

Dekupaažipaberi alune pind värvitud heledat tooni
Valitud paber oli nõnda suur, et kattis kogu kapi esikülje. Otsustasin enne liimimist paberi pooleks lõigata, keskendudes kapiuste vahekohale. Parimaks abimeheks selliste täppistööde puhul on vana hea paberi- või vaibanuga. 

Paberi pealepanemiseks on kaks viisi - triikimine ning silumine (kokkuvõte artikli lõpus). Valisin silumise variandi, kuid triikisin eelnevalt paberi kokkuvoltimiskohad siledaks. Triikimisel tuleb kindlasti tähele panna, et triikraud ei puutuks otse dekupaaži. Triikida võid läbi küpsetuspaberi.

Liimimiseks soovitan kasutada spetsiaalset dekupaažiliimi (kasutasin Marabu dekupaažiliimi, mis on peagi saadaval ka meie poes). Paber liimitakse pinnale väikeste osadena, pintseldades liimi sektsioonide kaupa. Enne pintsli kasutamist veenduge, et teie pintslil poleks lahtisi harjased. Välja kukkunud harjased võivad sattuda liimi sisse ning jääda igaveseks Teie dekupaažipaberi alla kükitama. Liimi pintseldamisel kasutage kiireid ja sujuvaid pintslitõmbeid. Proovige kasutada kerget ja ühtlast survet.

Konkreetse kapi puhul otsustasin paberi juba enne liimimist pooleks lõigata. Liimisin eraldi kaks lehte, üks ühe ukse, teine teise ukse peale. Sahtlitega kummuti või kapi puhul võib olla dekupaažipaberi jupitamine tülikas, kuid pole välistatud. Ühtlase üldpildi ja korrektselt kattuvate sahtlite vahekohtade saamiseks liimitakse paber peale ühes tükis. Sedasi toimides suunake oma terane silm ja tähelepanu tulevastele lõikekohtadele (sahtlite ääred ja vahekohad) ja veenduge, et paber ei jääks n.ö õhku. Vältimaks paberi vigastamist, kasutasin silumiseks kokku kortsutatud kiletükki. Siluge neid kohti pehme kilenutsakaga.

Paber tuleb asetada liimiga kaetud pinnale ning siluda ühtlaselt paika. Mitte kunagi ei tohi siluda äärtest keskele! Kui alustad äärtest, pole võimalik tekkinud õhumulle välja siluda ning tulemus jääb krobeline. 

Selgitav video otse tootjalt: https://mintbymichelle.com/blogs/news/how-to-apply-a-decoupage-paper-the-quick-and-easy-method 

Luige pilt. Aluspinna värvimine ja paberi paigutuse valimine on paberi pealepanemise olulised etapid.
Viimistlemine

Kui agarad liimimistööd on tehtud ja silumised silutud, tuleb Sul oodata, kuni liim paberi all täielikult kuivab. Ilus on jälgida, kuidas kuivamise ajal paber mööbli peale sulandub ning järelejäänud kortsud tasapisi pinnaga tasanduvad.

Järgmine samm - lõikamine. 

Kui paber on ühes tükis peale pandud, tuleb sahtlite vahekohtades dekupaažipaberit lõigata. Soovitame selle toimingu puhul kasutada paberi- või vaibanuga. Üle serva ulatuva paberi saab kõige lihtsamalt ja ära lõigata lihvpaberi abil (selgitav video on välja toodud ülalpool). Ja voila - paber ongi kenasti mööblile paigaldatud ning sahtlid käivad ilusti lahti!

Järgmine samm - pildi mööbli sisse sulandamine 
Augud kinni pahteldatud, järgneb pildi mööbli sisse hajutamine

Kuna dekupaažipaberid on üldjuhul väiksemad, kui valitud mööblitüki pind, tuleb pildi ja aluspinna vahel saavutada tervik. Siit edasi läheb käiku loovus ja erinevad valikuvõimalused - sulandada tasutavärv pildi sisse või pikendada pilti visuaalselt.

Pojengidega kapi puhul tupsutasin musta värvi ka pildi sisse ning hajutasin paberi piirjooned värvi sisse. Paberi lõikamisel ja kleepimisel tekkis kapiuste vahekohta tühimik, mille otsustasin katta täpselt samade värvitoonidega, nagu pilt pooleli jäi. Oh seda värvide segamist ja mässamist täpselt õigete värvitoonide saamiseks... Selles punktis saingi end tunda kui tõeline kunstnik ning proovisin kohe mitu-mitu korda, kuni tulemusega rahule jäin. Põnev!

Näiteid dekupaažipaberi viimistlemisest

Autor: mööblikunstnik VonBoo

Autor: Serendipity House LLC
-      -       -       -
KOKKUVÕTE MINT dekupaažipaberite pealepanemise meetoditest:

Meetod #1: Soovituslik, kui plaanis saavutada vananenud, kortsus, autentne välimus.

Selleks on teil vaja: dekupaažiliim, kokku kortsutatud pehme paber/toidukile, dekupaažipaber.

1. Kandke dekupaažiliim väikesele alale.

2. Asetage dekupaažipaber liimiga kaetud pinnale ja hõõruge õrnalt seda kokku kortsutatud kilega. Kahe pinna vaheline õrn hõõrdumine aitab paberit tasandada.

3. Korrake seda protsessi, lisades väike kogus liimi, millele järgneb dekupaažipilt ja silumine.

4. Kui dekupaažipaber on täies ulatuses pinnale kantud, saate viimistleda mistahes meetodiga (kanda peale vaha või lakki)

5. Võite mööblit värvida kohtadest, mida dekupaažipaber ei kata, et pilti visuaalselt pikendada. Pildi ülejäänud värvi sisse hajutamine annab reaalse maalingu efekti. 

6. Kortsude tasandamiseks ja veelgi vananenud välimuse lisamiseks soovitame viimistluskihtide vahel lihvida väga peene liivapaberiga.

Meetod #2: Soovitatav sileda ja tasase viimistluse saavutamiseks
Selleks on teil vaja: Dekupaažiliimi, pärgamentpaber/küpsetuspaber, soe triikraud, dekupaažipaber

1. Katke oma projekti pind paksu kihi dekupaažiliimiga ja laske sellel kuivada. Korrake seda sammu kaks korda.

2. Asetage oma dekupaažipaber kuiva liimitud pinna peale ning paigutage pärgamentpaber dekupaažipaberi peale.

3. Alustades pildi keskelt, asetage küpsetuspaberile keskmisel kuumusel soe triikraud ja jätkake triikimist, kuni pilt on Teie valitud mööblieseme pinnale kinnitatud.

Teise meetodi viimistlusvalikud:

✁  viimistlus puudub – kui teie projekt on mööbliese, millel te ei soovi peal objekte või asju hoiustada, siis pole viimistlust ega pealisvärvi vaja;

✁  õlipõhine viimistlus – kui viimistlete õliga, võite kasutada nii palju kihte kui soovite;

✁  vee baasil olev viimistlus – kui lõpetate pealisvärviga, mis on vee baasil, siis soovitame oma dekupaažipilti pihustada 3 väga õhukese lakikihiga, jättes kihtide vahel kindlasti kuivamisaega. Kui kõik 3 lakikihti on kuivanud, kandke peale veepõhine viimistlusvahend.

Soovime teile mõnusat katsetamist ja julgust asju proovida!

- Keili & Maili

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Mööbli värvimise etapid 

Järgmine

Värvitud mööbli vanutamine tumeda vahaga

Jaga seda artiklit